مدل سازی سه بعدی ديجيتال

 

 

 

 

چرا مدلسازی كامپيوتری ؟

زيرا 2 بُعد كافي نيست : اگر به اين نتيجه رسيده ايد كه انواع و اقسام كاتالوگهای رنگي؛ عكس ها؛ اسلايدها و خلاصه رسانه های 2 بعدی همچنان قادر به معرفی و نمايش تمامی عملكرد و ويژگيهای كالا و محصول و خدمات شما نيست؛ زمان آن رسيده است تا سومين بعد را هم وارد كار نمائيد و از روشهای سه بعدی برای معرفی كامل كالا و محصولات و خدمات خود استفاده نمائيد.

در مدلسازی سه بعدی ما قادريم تمامی خصوصيات و جزييات كالا و محصول شما را با هر سطح از پيچيدگي توسط كامپيوتر مدلسازی؛ شبيه سازی و بازسازی نمائيم. به بيان ديگر هر چه را شما بتوانيد بسازید ما ميتوانيم به شكل مدلسازی سه بعدی كامپيوتری مدل سازی نمائيم. و از آن فراتر هر چه زماني موجود بوده و ديگر موجود نيست ما ميتوانيم بر اساس اطلاعاتي كه شما در اختيار قرار ميدهيد بازسازی نمائيم. حتي از اين هم فراتر هر چه را شما هنوز نساخته ايد اما طرح يا نقشه اي از آن داريد ما قادريم برایتان توسط كامپيوتر پيش سازی نمائيم !

آيا سه بعد «ثابت» كافي است ؟ اگر با وارد نمودن سومين بعد طراحی به جريان معرفی كالا و خدمات؛ همچنان نكاتي از موضوع ناگفته و پنهان باقي ميماند (مثل عملكرد اجزاي متحرك) آن وقت بايد بعد چهارم طراحی يا "عامل حركت" را نيز وارد گود نمائيد. عامل حركت مبتني بر مدل سازی سه بعدی بوده و به شكل انيميشن خطي ساده و انيميشن قابل كنترل (اينتراكتيو با استفاده از تكنيكهای واقعيت مجازی يا VRML) در اختيار شما میباشد.

 

 

 

كاربرد مدلسازی 3 بعدی در

صنعت

كاربرد مدلسازی 3 بعدی در

معماري

كاربرد مدلسازی 3 بعدی در

ساير زمينه ها

 

 

نمونه های  مدلسازی 3 بعدیمراحل مدلسازی 3 بعدیتكنيكهای  معرفی كالا و خدمات

 

مدلسازی 3 بعدی كامپيوتری عبارت است از شبيه سازی و يا بازسازی مدل کامپيوتری و ديجيتال پروژه توسط کامپيوتر (کالا، محصول، خدمات) با نسبت مشخص و تعريف شده اي از شباهت با پروژه واقعي (شباهت فرمي، شباهت فني، شباهت عملکردي).

مدلسازی ديجيتال روندي است كه به شما اجازه ميدهد تا پروژه های مختلف خود را پيش از ساخت و توليد در دنياي واقعي، در كامپيوتر و به شكل مجازی بررسي كرده و از زواياي مختلف مورد تجزيه و تحليل و اصلاح قرار دهيد. اين ويژگي به تنهای ي امتيازي بسيار ارزشمند برای تمامی طراحان صنعتی، طراحان معمار و آرشيتكت، طراحان گرافيك، هنرمندان، صنعتگران، و هر مدير پروژه و مهندسي محسوب ميشود.

به عبارت ديگر مدل ‌سازی كامپيوتری فرآيند ساخت نمونه‌ اي كامپيوتری از پروژه مورد نظر است به نحوي كه خصوصيات و جزييات دلخواه پروژه را جهت ديدن، مطالعه، آموزش و يا نمايش در اختيار قرار دهد.

 

پروژه شبيه سازی معبد باستانی چغازنبيل :

 

شركت برآیند در حال حاضر پروژه شبيه سازی سه بعدی چغازنبيل را به سفارش سازمان ميراث فرهنگی و گردشگري خوزستان در دست اجرا دارد.

اين پروژه كه در قالب يك عنوان CD به نام خوزستان : سرزمين رنگين كمان در دست اجرا میباشد علاوه بر مدل واقعيت مجازی چغازنبيل با امكان گشت و گذار در بنا و اطراف و آن، شامل فيلم، عكس، پانوراما (عكس ديجيتال 360 درجه) و ... میباشد.

برای دريافت اطلاعات بيشتر به سايت اختصاصی اين پروژه كه توسط شركت برآیند به همين منظور طراحی شده مراجعه نمائيد.

ما مدعي هستيم كه قادريم تمامی پروژه های شما را در كامپيوتر بازسازی و پيش سازی نمائيم، از يك خودكار تا يك خودرو و از يك مداد تا يك جمبوجت!! حتي باستانشناسان ميتوانند برای بازسازی و سير و سياحت در تخت جمشيد و چغازنبيل به ما مراجعه كنند!!

مدل ديجيتال يک پروژه را ميتوان از نظر زمان شبيه سازی به 3 دسته تقسيم نمود :

1- مدل ديجيتال پيش از توليد : اين دسته مدلهای ديجيتال، پيش از توليد و يا ساخت پروژه تهيه ميگردند. مثلا برای بررسي بهتر يک ساختمان و يا قطعه صنعتی و يا طلا و جواهر.

2- مدل ديجيتال موازي پروژه : اين دسته مدلهای ديجيتال همزمان با عملکرد و استفاده و کاربرد پروژه مورد استفاده قرار ميگيرند. مثل مدلي ديجيتال از يک پالايشگاه که جهت تسلط بهتر بر روي جزييات آن ايجاد گشته و در سيستم ديسپچينگ و مونيتورينگ مورد استفاده قرار ميگيرد.

3- مدل ديجيتال پس از پروژه : اين دسته از مدلهای ديجيتال پس از پايان عمر پروژه (تعطيلي، تخريب، انهدام و ...) مورد استفاده دارند. مثل مدلهای ديجيتالي که از بناها و اشياي باستاني (تخت جمشيد، اهرام مصر و ...) قابل تهيه میباشد.

از آنجا که مدل‌های كامپيوتری قابليت نمايش يك، چند و يا تمامی خصوصيات و جزييات واقعي پروژه اصلي را دارا مي‌باشند، ابزار بسيار خوبي برای مشاهده، ‌بررسي، مطالعه و تجزيه و تحليل ويژگي‌ها و خصوصيات پروژه های مختلف را فراهم مي ‌آورند. و از همين رو دست طراحان، مهندسان و مديران را برای بررسي آن دسته از خصوصيات پروژه كه در دنياي واقعی غير قابل دسترس هستند، باز مي‌گذارند.

مدلسازی كامپيوتری همچنين امكان مشاهده و بررسي پروژه‌های مختلف صنعتی معماري و غيره را پيش از ساخت واقعي در اختيار طراحان قرار داده و تجسم دقيقي از ماهيت پروژه فراهم مي‌آورد.

امروزه مجموعه نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای كامپيوتری قابل دسترس به خوبي قابليت‌های مدل‌سازی مطلوب را در اختيار قرار داده و از اين نظر افق جديدي را پيش روي طراحان قرار داده‌اند.

مدل‌های كامپيوتری را ميتوان علاوه بر نمايش توسط مونيتور كامپيوتر توسط ويدئو پروژكتور در ابعاد بزرگ نمايش داده و در جلسات و كنفرانس‌ها و سمينارها بهره توضيحي و توجيهي لازم را با نمايش آنها كسب كرد.  همچنين با ورود چاپگرهای بزرگ و فوق بزرگ رنگي به بازار ميتوان در كنار استفاده از چاپگرهای رنگي روميزي موجود برای قطع‌های كوچك كاغذ از چاپ‌های قطع بزرگ و فوق بزرگ (تا 5 متر عرض ـ طول بي نهای ت) بر روي طيف گسترده‌اي از كاغذهای معمولي براق شفاف مقاوم در فضاي باز و پشت چسبدار برای ساخت پوستر و بنر و بيلبورد و تابلوهای بزرگ و فوق بزرگ رنگي با كيفيت بسيار عالي از پروژه‌های مختلف صنعتی و ساختماني استفاده نمود.

تقسيم‌بندي پروژه‌های صنعتی و معماري برای مدل‌سازی كامپيوتری به شكل زير مي‌باشد :

 

تقسيم بندي کلي

کالا، توليدات و محصولات صنعتی

ماشين آلات ساخت و توليد صنعتی

خطوط توليد صنعتی

خدمات صنعتی

 

 

تقسيم بندي موضوعي

صنعت برق و الكترونيك

صنعت حفاظت و ايمني

ترافيك و حمل و نقل شهري

صنعت مواد غذيي و شيريني

لوازم التحرير و ماشينهای اداري

پزشكي، دندانپزشكي، بيمارستاني و داروئي

صنعت خودرو، موتور سيکلت، حمل و نقل و صنایع وابسته

كشاورزي، مرغداري، دامپروري، شيلات، آبزيان و ماهيگيری

سنگهای گرانبها، جواهر، ساعت و صنایع دستي

آشپزخانه، حمام، دستشويي، سونا و استخر

شوينده، بهداشتي و آرايشي

ساختمان و معماري

صنایع سنگين

فرش

لوازم خانگي، مبلمان

لوستر و چراغهای تزئيني

سفر و گردشگري و هتلداري

دکوراسيون اداري، نمايشگاهی و خانگي

صوتي ـ تصويري، سينما، عكاسي و موسيقي

كاشي، سراميك و چيني بهداشتي و سنگهای ساختماني

ماشين آلات، ابزار، تجهيزات و تاسيسات صنعتی

الكترونيك، كامپيوتر و تجارت الكترونيك

اسباب بازي و وسيل کودک نوجوان

گرمايشي و سرمايشي

بسته بندي

محيط زيست

معادن و مواد معدني

پروژه های عمراني و كشوري

مخابرات، ارتباطات و اطلاع رساني

نفت، گاز و پتروشيمي

نساجي و چرم

همانگونه كه پيشتر نيز ذكر شد‌ مدل‌سازی كامپيوتری ميتواند شامل نمايش يك چند و يا تمامی خصوصيات پروژه باشد بر همين اساس مراحل مختلف مدل‌سازی سه بعدی كامپيوتری به 6 مرحله تقسيم ميگردد (کليک کنيد)

 

 

 
 
   
 

 

 

 

 

 

صفحه اصلی